Екскурзия от Бургас до Румъния и магията на Карпати 3 дни/ 2 нощувки със закуски за 315 лв.

3 Days

Открийте очарованието на Румъния- страна на величествени планини и живописни градове. Посетете замъка Пелеш, разположен сред зашеметяващите пейзажи на Синая. Разходете се из „Малкия Париж“- Букурещ, град съчетаващ богатото си културно наследство с модерен дух. Отпуснете се с чаша ароматно еспресо в старата част на столицата. Румъния е дестинация, която ще ви изненада и вдъхнови!

Предстоящи дати: 09-11.05.2025г.

ПРОГРАМА:

Ден 1: Разходка из “Перлата на Карпатите”- Синая. Посещение на Синайски Манастир, посещение на замъка Пелеш и по желание Пелешор. Отпътуване за Предеал- един от най-красивите планински курорти в Румъния в сърцето на Карпатите. Настаняване в хотел.

Ден 2: Закуска. Отпътуване за замъка Бран- известен като замъка на Дракула. Отпътуване за един от най-красивите и цветни градове в Трансилванска Румъния- Брашов. Свободно време за разходка из романтичните улички на града. Посещение на “Черната църква”, църквата, „Св. Вартоломей“, Старото кметство и общинският площад. Връщене в хотела.

Ден 3: Закуска. Отпътуване за Букурещ известен още с названието „Малкият Париж“, . Панорамна автобусна обиколка на града- площада на Победата, Кралския дворец, площада на Революцията, Триумфалната арка (копие на Парижката), Музея на Селото, Народния театър, Патриархалната катедрала, построена в класически стил с барокови елементи и накрая – втората по големина административна сграда в света след Пентагона, а именно Парламента на Румъния. Пешеходен тур из стария град и свободно време. Отпътуване за България. Пристигане късно вечерта в Бургас.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА МЕСТАТА:

Не е тайна, че Румъния е известна със своите впечатляващи средновековни замъци. Но тъй като е напълно невъзможно да ги разгледате на едно пътуване, ето и списък на някои от най-красивите замъци в Румъния, които не бива да липсват от списъка ви с места за посещение.

  1. Пелеш

Нашият списък започва с красивия замък Пелеш.

Разположен в сърцето на Карпатите, в красивия район на Синая, този зашеметяващ замък се отличава във величествената гора. Изграждането му започва в края на 19-ти век, през 1873 г. и завършва през 1914 г.

Той е построен като лятната резиденция на румънското кралско семейство от крал Карол І и създава впечатлението, че все още чака завръщането на бившите си собственици.

Декорациите са в отлично състояние, а замъкът е дом на хиляди предмети, изложени за посетителите, донесени от цял свят.

Замъкът е „превзет“ по време на комунистическия режим през 1947 г. след принудителната абдикация на последния румънски монарх, крал Михаил I, и за кратко е превърнат в музей през 1953 г. и закрит през 1975 г.

След Румънската революция от 1989 г. замъкът Пелеш е възстановен като културен обект.

Забавен факт: Замъкът Пелеш е първият изцяло електрифициран замък в Европа и първият в света, който има централно отопление през стените и подовете.

  1. Бран

Замъкът Бран е може би най-известният от всички румънски замъци.

Построен от саксоните на Брашов на върха на по-стария дървен замък, издигнат от тевтонските рицари, той е известен по целия свят като загадъчна резиденция на граф Дракула. Неговият средновековен външен вид с осезаеми кули, тесни коридори, стръмни стълби и тъмни стаи, хранят въображението на много туристи, писатели и режисьори.

Поради предполагаемата връзка с Дракула и румънското кралско семейство, замъкът Бран е място, където се срещат легенди и история, създавайки незабравимо преживяване за всички, които минават през портите му. Неговата уникалност също донесе на Бран заслужено място в „Топ 10 най-красиви замъци в света“, проведено от CNN.

Забавен факт: Влад Цепеш няма нищо общо с замъка Бран. Всъщност няма данни за това, че някога е посещавал резиденцията.

Букурещ (на румънски Bucuresti, на английски Bucharest) e столицата на Румъния и най-големият град в страната, а по брой на населението е най-голям и на Балканския полуостров.

Наричат Букурещ „най-добре пазената тайна на Европа“. Ресторанти, барове, художествени галерии и музеи изникват на всеки ъгъл. 

Румънска легенда разказва, че градът е основан на бреговете на река Дъмбовица от пастир на име Букур. Това име буквално означава „забавление”. Eдин ден, докато овчарят пасял стадото си, паднала непрогледна мъгла. Тя объркала Букур и той се загубил. Единственото, което му оставало, било да се моли на Господ. Помолил се овчарят и станало чудо — мъглата се вдигнала. В знак на признателност Букур построил малък параклис. Не след дълго около божията обител се заселили хора. Така се родил днешният град Букурещ.

Букурещ е наричан още „Малкият Париж“ заради приликата си с френската столица – архитектурата от ХІХ  век, протичащата река и Триумфалната арка. т Университетския площад (Piata Universitatii) повечето забележителности на Букурещ лесно могат да бъдат достигнати пеша. Например булевард Калеа Викториеи (букв. Пътят на победата; Calea Victoriei) е отлична отправна точка, особено за пазаруване. Тези два ориентира бележат централната част на Букурещ, където се намират и повечето известни ресторанти, магазини и барове. Разходката в тази част на града е най-добрият начин да го разгледате, но не се страхувайте да се отправите на север, изток или запад, за да откриете още от съкровищата на Букурещ. 

Букурещ предлага фантастичен избор от международни ястия. Въпреки, че имате на разположение френска, италианска и испанска кухня, опитването на местните специалитети е задължително. Традиционните ресторанти предлагат храна от най-високо ниво, поднесена в живописна атмосфера. Едно от най-популярните румънски ястия, е мамалигата – подобна на качамака, но често сервирана с гъста сметана. Много време това ястие е смятано за храна за бедняци. Румънците използват най-вече свинско месо, но се консумират телешко, пилешко и агнешко. Част от рецептите са свързани с определен сезон или конкретен празник. За Коледа всяко семейство коли прасе и се приготвят разнообразни месни ястия – кърнаци (cirnaii), картабоши (cartabosi) и пифтие (piftie). За Великден се яде агнешко, а агнешките дреболии се приготвят като дроб сърма, наричана на румънски “дроб” (drob), а за десерт се сервира специфичен вид баница със сирене и стафиди. От десертите не пропускайте да опитате папанаш – огромна поничка, залята със сладко и сметана (обикновено една порция стига за двама заради тежката комбинация от тесто, сметана и захар).

От 1990 г. световните марки започват да стъпват на румънския пазар. Може да си вземете дизайнерски облекла толкова лесно, колкото в Лондон, Париж или Милано. От скъпи бутици до арт галерии, в Букурещ могат да се намерят магазини за всеки вкус и бюджет. Направете разходка от бул. Магеру (Magheru) от площад Румъния (Piata Romana) до площад Университатции (Piata Universitatii) или посетете някои от големите молове в града.

Има няколко главни центъра за пазаруване, които могат да удовлетворят всичките ви нужди: Unirea Shopping Centre, Park Lake Mall, Mega Mall, Promenada Mall, Bucharest Mall и Veranda Mall. Тук се продават мода, електроника, домашни потреби, храна, козметика, антики сувенири и т.н. В Bucharest Mall е най-голямото кино в града.

Антики можете да намерите по булевард Калеа Викториеи (Calea Victoriei) и около стария исторически център на Букурещ – Липскани (Strada Lipscani).

Ръчно изработени изделия като рисувани яйца, румънски носии, килими, керамика, дърворезба и икони могат да бъдат намерени в Музея на румънските селяни (Muzeul Taranului Român) и в повечето универсални магазини. Piata Obor е най-големият открит пазар в Букурещ с всякакъв вид храна.

ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ В БУКУРЕЩ:

Дворецът на парламента (Palatul Parlamentului)

Построен по време на режима на Чаушеску, Дворецът на парламента е най-известната румънска сграда. Може да се включите в тур из сградата. Пищните стълбища и пълните с полилеи стаи, предоставят завладяващи гледки.

Триумфалната арка (Arcul de Triumf)

Подобно на тази в Париж, румънската Триумфална арка е построена в памет на войниците от Първата световна война. Първоначалната арка е построена от дърво през 1922 г., а през 1936 г. е завършена с гранит.

Район Липскани (Strada Lipscani)

Това е историческият център на Букурещ, който е запазил чара на стария град. Намира се между Калеа Виктореи (Calea Victoriei), бул. Братяну (Bratianu), бул. Царица Елизабета (Regina Elisabeta) и река Дъмбовица. Колекцията от калдъръмени улички приютява множество антикварни пазари, малки бутици и някои от най-примамливите ресторанти и барове на града. През 1400 г. повечето занаятчии от Румъния, Австрия, Гърция и България основали работилниците си именно в тази част на Букурещ. Скоро след това районът станал известен като Липскани (Lipscani) заради многото германски търговци от Лайпциг. Днес в тази част на Букурещ има много арт галерии, антикварни магазини и заведения със задушевна атмосфера.

Национален художествен музей (Muzeul National de Arta)

Най-впечатляващата румънска художествена колекция е показана в пищните зали на кралския дворец. Сред множеството европейски произведения може да видите творби от Рембранд и Ел Греко. В музея има над 100 000 произведения на изкуството, разделени в две секции. Едната представя произведения на румънски творци, а другата показва шедьоври на европейското изкуство.

Букурещкия университет

В добавка към това, че е център на интелектуалните и политически събития в Букурещ и главно място за срещи, университетът има и драматична история. По време на революцията от 1989 г. някои от най-яростните битки са били тук. В средата на площада 10 каменни кръста почитат паметта на убитите през 1989 г.  Близо до университета са и Народният театър и Историческият музей.

Румънският атенеум (Ateneul Roman)

Прекрасния румънски Атенеум е сърцето на букурещката музикална общност. Изящни мозайки и исторически фрески украсяват заоблената сграда от XIX в., която е домакин на впечатляващи концерти. Атенеумът е завършен през 1888 г., а строежът е финансиран почти изцяло с дарения на румънските граждани. Прочетете подробна статия за Румънския атенеум.

Музей на румънския селянин (Muzeul Taranului Roman)

Този удивителен музей е определян като най-добрият румънски музей. В музея са събрани керамика, икони и облекло, впечатляващата изложба от комунизма, както и останките от дървена трансилванска църква от XVIII в. Само тук можете да разгледате над 20 000 традиционни носии.

Музей на еврейската история (Muzeul de Istorie al Evreilor din Romania)

Този музей, поместен във впечатляваща синагога, построена през 1850 г., разказва трагичната история на еврейското население на Румъния и важния му принос за страната.

Стария княжески съд и църква (Palatul si Biserica Curtea Veche)

Старият княжески съд е построен през XV в. от Влад Цепеш, познат повече като Влад Дракула. Според легендата, той държал затворниците си точно под съдилището. Днес са останали само няколко стени, арки, надгробни паметници и една коринтска колона. Тук е и старата княжеска църква на Букурещ (Biseruca Curtea Veche) – това е и най-старата сграда в града. Запазени са фрески от ХVІ век.

Площад на революцията (Piata Revolutiei)

Докато университета на Букурещ е бил сцена на едни от най-тъмните дни на режима на Чаушеску, събитията на Площада на революцията бележат началото на новата епоха.

Какво е включено в цената?

  • Транспорт с комфортен автобус;
  • Водач от фирмата организатор;
  • Две нощувки със закуски в хотел 3* в Предеал
  • Пътни, магистрални и гранични такси
  • Медицинска застраховка “Помощ при пътуване в чужбина” с покритие 4 000 €, без доплащане.

Какво не е включено в цената?

  • Замъкът „Бран“ – 70 RON;
  • Дворецът „Пелеш“ – 50 RON;
  • Черната църква – 25 RON;
  • Синайски манастир – 5 RON

F2012

You can send your enquiry via the form below.

Екскурзия от Бургас до Румъния и магията на Карпати 3 дни/ 2 нощувки със закуски за 315 лв.
9% Off
From лв.345 лв.315
/ Adult